Tarcza PCD do usuwania subitu kleju smoły farby betonu żywicy

Jak skutecznie usunąć subit z podłogi?

Subit to lepik asfaltowy, który od II wojny światowej, aż do 1996 roku, był masowo stosowany w budownictwie do przyklejania parkietu. Na tamte czasy było to rozwiązanie zgodne z przepisami sanitarnymi. Niestety, obecnie środek uznawany jest za bardzo szkodliwy dla zdrowia. W związku z tym wielu właścicieli nieruchomości, zwłaszcza tych wiekowych, decyduje się usunąć subit.

 

Spis treści

 1. Czym jest subit?

 2. Subit jest szkodliwy?

 3. Usuwanie subitu: czym pozbyć się lepiszcza?

  1. Diament polikrystaliczny PCD (PKD) – usuwanie subitu metodą mechaniczną,

  2. Usuwanie subitu metodą chemiczną.

 4. Efekty pracy przy usuwaniu subitu.

 5. Utylizacja subitu. Co zrobić z resztkami?

 6. Czas realizacji i cena usługi.

 7. Jak skutecznie usunąć subit z podłogi?

Czym jest subit?

Głównym składnikiem lepiku asfaltowego są węglowodory aromatyczne oraz ich pochodne. Substancje są bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Aż do schyłku XX wieku subit, był najpopularniejszym klejem do parkietów. Dopiero rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996 roku sprawiło, że substancję uznano za wysoce szkodliwą.

 

Subit jest mieszaniną asfaltów, wypełniaczy (włókna lub mączka) oraz plastyfikatorów i rozpuszczalników. Wyrób sprzedawano jako Subit 83, a w późniejszych latach jako Subit 91. Państwowy Zakład Higieny (PZH) dopuścił lepik do stosowania w budownictwie, pod pewnym warunkiem. Mieszkanie, w którym użyto substancji, mogło zostać oddane do użytku właściciela dopiero po upływie 4 tygodni od momentu aplikacji subitu.

PZH kierował się faktem, że lepiszcze (Subit 83) powodowało przejściowe zanieczyszczenie powietrza węglowodorami alifatycznymi i aromatycznymi. W przypadku produktu Subit 91 zastosowano inny skład. Wyeliminowano szkodliwe węglowodory, co pozwoliło na skrócenie czasu potrzebnego do odparowania rozpuszczalnika.

Lepiszcza smołowe stosowano nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Wiele państw wprowadziło regulacje, które wymusiły wycofanie subitu ze sprzedaży lub znacząco ograniczyły handel. Działania przyniosły oczekiwane rezultaty i w nieruchomościach z początku XXI wieku, na próżno szukać tej substancji pod drewnianymi parkietami. Nie zmienia to faktu, że nadal w tysiącach mieszkań i domów w całej Europie pod podłogami znajduje się szkodliwa substancja. Przy okazji remontu, a najlepiej jak najszybciej, warto się pozbyć lepiszcza. Usuwanie kleju i powłok to zadanie, które najlepiej zlecić doświadczonym osobom z odpowiednim sprzętem.

Subit jest szkodliwy?

W czasach największej popularności lepiszcze spełniało wszystkie przepisy sanitarne. Jednak od ponad 20 lat subit uznawany jest za wysoce niebezpieczną dla zdrowia substancję. Wszystko dlatego, że wytwarza się go z produktów pochodzących z przeróbki węgla. Lepiszcze emituje szkodliwe związki organiczne do powietrza. Z czasem emisja maleje, niestety nie do poziomu neutralności, jak pierwotnie przypuszczano.

 

Wiele niezależnych badań potwierdziło negatywny wpływ produktów pochodzących z przeróbki węgla na jakość powietrza. Jednoznacznie stwierdzono, że są to substancje szkodliwe. W konsekwencji, zastosowanie ich we wnętrzach budynków jest niedopuszczalne.

Jednym ze składników subitu jest benzopiren, który uznano za przyczynę powstawania ponad 20 chorób. Negatywnie oddziałuje na gardło, płuca, jamę ustną, krtań, trzustkę i wątrobę. Substancja działa negatywnie na alergie i powoduje stany zapalne.

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do rozszczelnienia parkietów. Wówczas zaczyna wydobywać się chemiczny zapach, co jednoznacznie świadczy o emisji szkodliwych związków organicznych!

Usuwanie subitu: czym pozbyć się lepiszcza?

Teoretycznie zadanie możesz wykonać samemu. Najlepiej jednak wynająć firmę, która wyśle doświadczonego pracownika z odpowiednim sprzętem. Usuwanie subitu to zadanie wymagające. Większość standardowych narzędzi o dużej powierzchni trącej, nie jest w stanie sobie poradzić z lepiszczem. Nieodpowiednio dopasowane elementy ścierające nagrzewają się, a to prowadzi do rozcierania mazi i zalepiania narzędzia.

Sytuację można porównać do obróbki plasteliny wykorzystywanej w szkołach. Kiedy weźmiesz ją do ręki, jest twarda i trudno ją modelować. Jednak pod wpływem ciepła rąk, zaczyna robić się miękka i bardziej plastyczna. Lepiszcze zachowuje się w podobny sposób. Urządzenie ścieralne wytwarza ciepło, które zmiękcza subit, a ten zaczyna przyklejać się do gorącej powierzchni trącej. Usuwanie subitu można wykonać na dwa sposoby.

Diament polikrystaliczny PCD (PKD) – usuwanie subitu metodą mechaniczną

Skuteczne usuwanie subitu jest możliwe dzięki narzędziom skrawającym. Błędem jest używanie sprzętów szlifujących, które nagrzewają podłoże. Co więcej, ważne jest, aby zrywak miał małą powierzchnię tarcia  i ogromną wytrzymałość. Z tego rodzaju nawierzchniami poradzi sobie diament polikrystaliczny PCD (PKD). Odrywa i skrawa, a nie szlifuje. Ten minerał jest najtwardszą znaną substancją występującą w przyrodzie. Dzięki swoim właściwościom zrywa subit jak szpachelka farbę ze ściany – łatwo i szybko.

Usuwanie subitu przy pomocy tarcz z diamentu polikrystalicznego to najskuteczniejsze rozwiązanie. Do dyspozycji masz dwa rodzaje narzędzi z PKD. Pierwsze mają ząbki do skrawania nawierzchni o grubości większej niż 1 mm, a drugie specjalne segmenty z rozproszonym diamentem PCD, które potrafią równać posadzki betonowe.

Usuwanie subitu metodą chemiczną

Do pozbycia się lepiszcza używa się różnych substancji chemicznych. Najczęściej jest to rozpuszczalnik, który „trawi” subit. Niestety sposób jest mocno uciążliwy, a ponadto może zostawiać ślady. Wszystko dlatego, że podczas aplikacji ciecz wnika w posadzkę.

 

Efekty pracy przy usuwaniu subitu

Z podłogi zniknęła warstwa lepiszcza. Pod stopami powinna zostać tylko sama posadzka. Wszystkie zakamarki są dobrze oczyszczone i nie ma żadnych pozostałości po subicie. Może się zdarzyć, że posadzka będzie w złym stanie. Wówczas warto ją skuć i wylać nową. Najczęściej tego rodzaju prace nie są wymagane. Dzięki temu można od razu zająć się położeniem nowej podłogi.

 

Utylizacja subitu. Co zrobić z resztkami?

Po zakończeniu prac pozostanie kilka worków subitu z resztkami podłogi. W tej sytuacji są dwa wyjścia. Za dodatkową opłatą może zabrać ją firma utylizacyjna, co od razu rozwiązuje problem. Alternatywnie można wywieść worki do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Jak dotychczas placówki przyjmują takie pozostałości. Warto podkreślić, że jest to najtańsze rozwiązanie.

 

Czas realizacji i cena usługi

Realizacja zadania zależy od stopnia skomplikowania i wielkości pomieszczenia. Samo zdzieranie subitu zajmuje około kilku godzin. Po zakończeniu tego etapu niemal od razu można przejść do naprawy posadzki lub układania nowej podłogi.

 

W przypadku 15 m2 pokoju i przy założeniu ok. 40-50 zł za metr, do zapłaty będzie od 600 zł do 750 zł. O ofertę warto zapytać w kilku miejscach. Ustal, jaki jest zakres pracy w ramach realizowanego zadania. Może się okazać, że w cenie będzie także utylizacja subitu, a jeśli nie, sprawdź, ile ta usługa kosztuje. Pamiętaj, że zrywanie parkietu to dodatkowy wydatek. Możesz to zrobić we własnym zakresie lub zlecić. Dowiedz się, czy firma, która pozbywa się subitu, również oferuje pomoc w tego typu zadaniach. W takiej sytuacji musisz liczyć się z większym wydatkiem, ale załatwisz sprawę kompleksowo. Pozbędziesz się parkietu, subitu i śmieci.

 

Jak skutecznie usunąć subit z podłogi?

Subit to szkodliwa substancja chemiczna, którą uznano za wysoce niebezpieczną dla zdrowia. Jeśli podejrzewasz, że w swoim domu stąpasz  po niebezpiecznym materiale, czym prędzej pomyśl o usunięciu starej podłogi. Możesz to zrobić samemu lub zlecić doświadczonej firmie.

 

Niezależnie od Twojej decyzji, do pozbycia się subitu nie wystarczą zwykłe zdzieraki. Szlifowanie powierzchni doprowadzi do zalepiania urządzenia, a nawet jego uszkodzenia. Zadanie należy wykonać przy użyciu najtwardszego, naturalnego materiału na świecie – diamentu. PKD, czyli diament polikrystaliczny poprzez skrawanie i odrywanie, skutecznie usunie lepiszcze. Szybko uporasz się z zadaniem i będziesz mógł przejść do kolejnego etapu remontu.

 

Gdzie kupić diament polikrystaliczny? Przejdź do sklepu.

 

Koszyk
Scroll to Top
+48 794 463 882