Jak i czym szlifować oraz polerować beton czy posadzki cementowe na podłodze?

Przed i po szlifowaniem polerowaniem betonu wylewki

Ta sama posadzka przed i po polerowaniu

W tym poradniku dowiesz się jak dokładnie krok po kroku przeprowadzić proces polerowania betonu oraz jakich maszyn, materiałów czy narzędzi potrzeba przy szlifowaniu. Proces doprowadzenia betonu do lśniącego i gładkiego wymaga wielostopniowego przejazdu szlifierką a konieczna jest do tego wiedza dotycząca tego jakie etapy następują w jakiej kolejności a cały aspekt wyjaśnia ten wpis

Co warto wiedzieć przed szlifowaniem betonu?

Im twardszy beton tym łatwiej na nim uzyskać połysk a na ekstremalnie miękkim czy sypkim betonie uzyskanie połysku będzie bardzo trudne.
Równanie podłoża betonowego lepiej przeprowadzać na sztywnych głowicach szlifierek planetarnych eliminując elastyczne podkładki czy pady
– Polerowanie dobrze prowadzić na elastycznych głowicach dopasowujących się do podłoża.
Kształt diamentowego segmentu na szlifierce planetarnej ma znaczenie, ale jest ono minimalne jeżeli zachowana jest  powierzchnia styku z podłożem – im większa tym mniejsze zużycie
Impregnaty krzemianowe do posadzek w zależności od marki mają różne stężenia często jest to od 8 do 18%. Rekomendujemy używanie produktów wysokiej jakości.
– Należy uważać na impregnowanie chemiczne polimerami posadzek o otwartych porach, ponieważ szybko to powoduje utratę blasku – należy najpierw przez polerowanie zamknąć pory betonu.

Jakich maszyn potrzeba do szlifowania i polerowania betonu?

Szlifierka planetarna lub głowicowa

Do powierzchni płaskich o metrażu większym niż 15/20 m2 rekomendowane jest używanie szlifierek planetarnych a nie głowicowych, ponieważ ruchy trzech czy więcej głowic łatwiej wyciągają rysy z betonu, niż jednostajne i jednostronne ruchy głowicowe. Najpopularniejszymi markami szlifierek planetarnych (ułożone wg. popularności) w Polsce są: HTC, Lavina, Janser, Blastrac, Husqvarna, Scanmaskin, Schwamborn, Klindex, Airtec, Contec, Wolff, Trylawny, Dr Schulze, Edco, Errut, ASL, Bewag, King, Golz

Szlifierka planetarna htc 800

Szlifierka kątowa

Do boków i trudnodostępnych miejsc np. wokół filarów czy ścian niezbędne jest posiadanie szlifierki kątowej a najlepiej dwóch. Jedną 125mm z płynną regulacją obrotów i drugą 150mm, która sprawdzi się przy większej powierzchni przy zachowaniu dużego przełożenia siły. Jednym z przykładów takich szlifierek jest HILTI DG 150.

szlifowanie kamienia betonu wylewki szlifierką hilti

Odkurzacz przemysłowy

Na tym nie oszczędzaj, korzystanie z odkurzacza niskiej jakości nie tylko przekłada się na zapylenie powietrza, ale też utrudnia pracę i kontrolę szlifowania. Jak powiemy dalej na niektórych etapach należy śledzić ślad pyłowy by ocenić pracę diamentów. Dobry odkurzacz posiada następujące cechy:

  • Samoczyszczący multifiltr
  • Automatyczne trzepanie
  • Wciąganie wody 
  • Filtr HEPA klasy H
  • Gniazdo do elektronarzędzi
Odkurzacz Ronda

Jakich narzędzi potrzeba do szlifowania i polerowania betonu?

Diamenty szlifierskie

Diamentowe narzędzia ścierne na szlifierkę planetarną. Ten typ narzędzi szlifierskich pozwoli Ci przejść przez ponad połowę procesu. Standardowy system szlifowania przebiega w 3 gradacjach tj. 30 60 i 120. Zestaw 9 sztuk takich segmentów szlifierskich dopasowany do Twojej maszyny przepracuje co najmniej kilkaset metrów kwadratowych.

Segmenty tarcze dyski do szlifowania frezowania betonu kamienia drewna wylewki

Zobacz jakie tarcze do szlifowania betonu polecamy

Pady polerskie

3 calowe krążki na szlifierkę planetarną o spowinie ceramiczno miedzianym lub polimerowym to narzędzia których należy użyć do polerowania betonu. Galwanizowany pad polerski założysz na kątówkę, dzięki czemu usuniesz wszystkie rysy przy krawędziach lub na mniejszych powierzchniach.

Tarcze pady do polerowania betonu kamienia wylewki

Od czego zacząć szlifowanie betonu?

Polerowanie betonu Krok po kroku

1. Przygotowanie posadzki

Sprawdź czy na posadzce nie ma wystających metalowych elementów jak śruby czy pręty. Jeżeli takowe znajdziesz wyrwij je lub wytnij tarczą do cięcia metalu. Proces przygotowawczy jest ważny, ponieważ chroni przed uszkodzeniem nie tylko diamentów ale przede wszystkim szlifierek.

Śruba w betonie wylewce

2. Uzupełnienie ubytków

Poszukaj ubytków, które wymagają naprawy. Może się okazać, że ten newralgiczny punkt będzie musiał wyschnąć zanim przejdziesz do kolejnych prac. Powierzchnię należy oczyścić z lotnych elementów np. śrutownicą lub tarczą diamentową do szlifowania betonu. Często używanymi wypełniaczami są epoksydy mieszana z mączką lub piaskiem kwarcowym

Uszkodzony beton wylewka jak naprawić?

3. Wypełnianie dylatacji

Dylatacje musisz koniecznie przeszlifować tarczą diamentową do cięcia betonu wzdłuż krawędzi by spoiwo przywierało. Jeżeli dylatacja jest bardzo głęboka jako podkład możesz wsypać piasek kwarcowy a na szczelinę wypełnić dwuskładnikową żywicą epoksydową

jak załatać szczelinę w betonie wylewce

4. Sprawdzenie twardości podłoża

Nim zabierzesz się za jakąkolwiek pracę narzędziami diamentowymi określ twardość podłoża. Ekspert użyłby miernika skali Mosha, ale możesz to roboczo określić próbując zarysować podłoże np. śrubokrętem. Jeżeli posadzka sypie się jak ta na zdjęciu to definitywnie jest to miękkie podłoże. Na twardych posadzkach betonowych rysa nie naruszy szczególnie betonu. To kluczowy moment, ponieważ na podstawie tej analizy dobierzesz narzędzia diamentowe.

dziura szczelina w betonie wylewce

5. Kontrola efektywności i twardości

Zrób pierwszy przejazd, ale się nie rozpędzaj. Po około 2 metrach stań i sprawdź przeszlifowaną posadzkę. Może się okazać, że pod wierzchnią miękką warstwą np. mleczka cementowego znajduje się twardy beton a do niego należy użyć narzędzi diamentowych o innej twardości.

Przygotowywanie i równanie posadzki z jastrychu za pomocą szlifierki planetarnej o segmentach z węglika spiekanego

6. Obróbka krawędzi

Popracuj szlifierką kątową przy krawędziach czy w miejscach, gdzie są uskoki, nierówności i obrzeża do których nie dojedziesz szlifierką planetarną. Najbardziej typowym narzędziem jest tarcza diamentowa średnicy 125mm lub 150mm. Profesjonalne narzędzia posiadają różnorodne gradacje, które pozwalają na odpowiedni dobór do posadzki.

Jak polerować i szlifować posadzki betonowe oraz cementowe

7. Szlifowanie posadzki betonowej

Teraz czas na szlifowanie właściwe czyli przejazd maszyną po całości. Zwróć uwagę na pracę narzędzi diamentowych, jeżeli będą się ślizgać to możliwe, że potrzeba im chwili by się otworzyć ale jeżeli pod dłuższym czasie nie będziesz obserwował za sobą szlaku pyłowego to możliwe, że powinieneś zmienić narzędzia na bardziej agresywne lub inną twardość.

Szlifowanie polerowanie posadzek betonowych wylewek szlifierką planetarną

8. Odkurzanie i ważne uwagi

Nie zapominaj o odkurzaniu pomiędzy przejazdami kolejnymi gradacjami segmentów, to pozwoli minimalizować rysy powstające w kolejnych krokach. Drobne ale ostre kamienie mogę też rysować posadzkę dlatego na późniejszych etapach staraj się nie szorować stopami po ostrym pyle.

Odkurzanie posadzek betonowych

9. Wymiana narzędzi diamentowych na szlifierce

Po każdym pełnym przejeździe zmień narzędzia diamentowe. Najprawdopodobniej użyjesz systemu 3 kroków czyli metalowe segmenty diamentowe gradacji 30, 60 i 120. Po trzecim przejeździe wymienisz narzędzia na ceramiczne lub polimerowe, które zaczepiane są na rzep – zwyczajowo są to 3 calowe krążki.

Zmiana padów w szlifierce planetarnej

10. Galwanizowany pad polerski

To narzędzie lub jego miedziany odpowiednik pozwoli Ci usunąć większość rys (nie wszystkie) na betonie po wcześniejszym przejeździe tarczą diamentową. Załóż go na szlifierkę kątową 125mm i usuń rysy wzdłuż poprzednich przejazdów szlifierką kątową, Pad świetnie sprawdza się również na wysokich obrotach.

Pad galwanizowany do polerowania betonu

11. Impregnacja krzemianem litu

Na tym etapie za pomocą mopa z kijem lub bez należy nałożyć krzemian litu. Preparaty krzemianowe zagęszczają posadzkę, wzmacniają ją i impregnują. Proces ten wydobywa już pierwszy połysk z posadzki. Należy pamiętać by nie nakładać krzemianów na podłogę na której wciąż są otwarte pory po gradacji np. 30. 

Pracownik łatający dziury w posadzce betonowej

12. Ceramiczne pady do usuwania rys

Te narzędzia są nieobowiązkowym elementem jednak w istotnym stopniu pomagają w obróbce betonowych podłoży. Dzięki założeniu 3 calowych padów z uchwytem na rzep pozbędziesz się wszystkich rys na całej powierzchni oraz wydłużysz żywotność kolejnych narzędzi na etapie polerowania. 

Zmiana padów polerskich do szlifierki planetarnej

13. Idealne wykończenie krawędzi

Ten krok jest nieobowiązkowy a stosuje się go jeżeli nie jesteś zadowolony z rezultatów po wcześniejszym przejeździe. Na tym etapie możesz ponownie użyć galwanizowanego pada polerskiego tylko gradacji 600. Pozwoli Ci to wyciągnąć już wszystkie ryski przy krawędziach.

Szlifowanie posadzek betonowych w rogach

14. Wybór systemu polerowania

Teraz musisz podjąć ważną decyzję czy użyjesz systemu polerowania polimerowymi padami w 7 lub 3 krokach. Bazowy system posiada gradacje 50 100 200 400 800 1500 3000 ale istnieje jego kombinacyjna alternatywa, która składa się na tylko 3 kroki osiągając ok. 70-80% blasku. W przypadku posadzek na przestrzeniach użyteczności publicznej, garażach, korytarzach to zdecydowanie wystarczający poziom.

dół maszyny do polerowania szlifowania betonu

15. Ostatnie poprawki

między 2 a 3 krokiem masz ostatnią chwilę na uzupełnienie dziurek, które są teraz znacznie bardziej widoczne. Często stosowane są do tego dwuskładnikowe, żywiczne masy naprawcze – niejednokrotnie nakładane przy użyciu wypełniacza a ich nadmiar po 15 minutach schnięcia jest już zdatny do ścięcia.

Jak polerować i szlifować posadzki betonowe oraz cementowe

16. Finalna impregnacja posadzki

Możesz i rekomendujemy, ale nie musisz nakładać warstwy wierzchniej. Ten proces z użyciem spryskiwacza i mopa pozwoli nie tylko zabezpieczyć dodatkowo istniejącą posadzkę ale też wyciągnie z niej ukryty blask.

Jak polerować i szlifować posadzki betonowe oraz cementowe

17. Ostatnie polerowanie betonu

Szlifierką wysokoobrotową z jednym miękkim padem np. BUFF przejedź całość a posadzka zacznie od razu odbijać światło. Często celem tego procesu jest nagrzanie posadzki do ok 30 stopni. Rekomendowany jest przejazd dwa razy – raz poziomo raz pionowo po posadzce co pozwoli pozbyć się śladów.

Jak polerować i szlifować posadzki betonowe oraz cementowe

GRATULACJE OTO TWÓJ FINALNY EFEKT

Jak polerować i szlifować posadzki betonowe oraz cementowe
Koszyk
Scroll to Top
+48 794 463 882